Życie w zgodzie z cyklem- 10 korzyści.

Życie w zgodzie z cyklem- 10 korzyści.

Jakie korzyści ma życie w zgodzie z cyklem miesiączkowym?
Dowiedz się co to znaczy, żyć w zgodzie z cyklem.

Życie w zgodzie z cyklem miesiączkowym to jest tak naprawdę odpowiadanie na prawdziwe potrzeby Twojego ciała, co może dać Ci bardzo dużo korzyści. Poznaj co dobrego przyniesie Ci życie w zgodzie z cyklem.

Dlaczego warto nauczyć się żyć w zgodzie z cyklem miesiączkowym?

Czym jest życie w zgodzie z cyklem miesiączkowym?

Życie w zgodzie z cyklem miesiączkowym jest to życie, które uwzględnia to, w jakiej fazie cyklu miesiączkowego jesteś. Działania w obrębie obserwacji ciała, odżywiania, aktywności fizycznej, snu, regeneracji, pracy, życia towarzyskiego czy seksualnego, są dopasowane do fazy cyklu miesiączkowego. 

Mogłoby się wydawać, że to jest ogromna ilość pracy, aby to wszystko dopasować. Natomiast chciałabym Ci to odczarować, ponieważ to może sprawić, że będzie żyło Ci się lżej i radośniej. Dlatego, że Twoje ciało jest cykliczne. Cykl miesiączkowy nie dotyczy tylko macicy. Zmiany cykliczne dotyczą całego Twojego ciała, skóry, włosów, mięśni, mózgu, płuc czy serca. Hormony działają na całe ciało. Progesteron, który jest hormonem sprawiającym, że masz owulację, powoduje również mocniejsze kości, a Twoja skóra będzie mniej skłonna to wyprysków. 

Natomiast jeśli nie działamy cyklicznie, może pojawić się frustracja. Pojawiające się problemy z utrzymaniem nawyków i systematycznością, mogą mieć związek, z tym że to nie jest dopasowane do fazy cyklu miesiączkowego. Nikt nas nie nauczył, jak działa nasze ciało i jak odpowiadać na potrzeby ciała na przestrzeni cyklu. Komunikaty z zewnątrz wskazują nam, że zawsze wszystko ma wyglądać tak samo. Natomiast odżywianie czy aktywność fizyczna warto dopasować do fazy cyklu miesiączkowego. Cykliczność wpływa na Twoje możliwości i potrzeby. 

Obserwuj swoje ciało i potrzeby w trakcie cyklu miesiączkowego. Poniżej znajdziesz link do postów o 4 fazach cyklu miesiączkowego i co warto podczas nich robić, na czym się skupić:

Życie w zgodzie z cyklem miesiączkowym, 9 genialnych korzyści:

1. Prawo równowagi hormonalnej

Działanie w zgodzie ze swoim organizmem, czyli dawanie ciału tego czego potrzebuje w danej fazie cyklu miesiączkowego, sprawia, że działa prawo równowagi hormonalnej. 

Prawo równowagi hormonalnej brzmi tak: Jeśli Twoje ciało będzie miało zaspokojone potrzeby, to równowaga hormonalna pojawi się naturalnie. 

Twoje ciało chce być w równowadze hormonalnej. Natomiast, aby osiągnąć równowagę, potrzebuje mieć zaopiekowane wszystkie potrzeby. Zadbanie o potrzeby na każdym etapie cyklu miesiączkowego, przełoży się na równowagę hormonalną. Wszystkie zaburzenia hormonalne mają potencjał uregulowania się, jeśli będziesz wspierać każdą z faz Twojego cyklu. Każde zaburzenie hormonalne, dosłownie każde, jest wyleczalne, to nie jest wyrok. Ja sama usłyszałam wiele diagnoz (możesz posłuchać o tym tutaj) i wiem, że to wszystko jest do ogarnięcia. Wsparcie cyklu miesiączkowego może dać bardzo dużo i przełożyć się na Twoje zdrowie hormonalne. 

2. Świadomość swojego ciała

Moim zdaniem poznanie swojego ciała w każdej z faz cyklu miesiączkowego oraz potrafienie dopasowywać nawyki i swoich możliwości do tego, w jakim jest się momencie cyklu, jest bezcenne. Ponieważ jeśli masz świadomość, że najwięcej energii masz w fazie folikularnej, czyli od miesiączki do owulacji, potrafisz rozpoznać kiedy po prostu Ci się nie chce np. pójść na trening i potrzebujesz się zmotywować. W przypadku gdyby taka sytuacja wydarzyła się w fazie lutealnej, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że niechęć na pójście na trening, jest związana z fazą cyklu i z mniejszą ilością energii. Warto wtedy pójść po najmniejszej linii oporu, zrobić inny lub krótszy trening. 

3. Możliwość manewru

Poznanie swojego ciała da Ci możliwość manewru. Żyjąc w zgodzie z cyklem, będziesz umiała manewrować nawykami tak, aby faktycznie były dopasowane do potrzeb. Dzięki temu wprowadzone nawyki staną się bardziej trwałe.

Nie biorąc pod uwagę cyklu miesiączkowego, mamy bardzo dużo decyzji do podjęcia. Różne potrzeby faz cyklu miesiączkowego wyznaczają nam pewne ramy, które mogą ułatwić wybór pomiędzy działaniem a odpuszczeniem. W momencie jak punktem odniesienia jest cykl miesiączkowy, dużo łatwiej jest podjąć te decyzje i zwykle są one dużo bardziej trafione. Dzięki temu wprowadzone nawyki będą trwalsze. 

4. Więcej energii w trakcie cyklu miesiączkowego

Z jednej strony są momenty w trakcie cyklu miesiączkowego, gdzie energii masz naturalnie więcej. Dobrze jest wiedzieć, kiedy to jest i to wykorzystywać. Natomiast z drugiej strony dzięki temu, że w momentach w cyklu gdzie potencjalnie masz mniej energii dasz sobie to, czego potrzebujesz, to energii Ci przybędzie. Przykładowo, zamiast się cisnąć tydzień przed miesiączką, gdy poziom energii spada, zaopiekujesz się sobą np. poprzez zwiększenie ilości snu, to będziesz miała więcej energii. Myślę, że każda z nas zna to uczucie zawieszenia w drugiej połowie fazy lutealnej (tydzień przed miesiączką), gdzie w sumie to jest dużo rzeczy do zrobienia, ale poziom energii jest zerowy. Ciśnięcie siebie w takiej sytuacji sprawi, że ani nie odpoczniesz, ani nic nie zdziałasz. Natomiast jeśli punktem odniesienia będzie Twój cykl miesiączkowy, będziesz wiedziała dokładnie czego potrzebujesz. 

5. Stabilna masa ciała

Życie w zgodzie z cyklem może przełożyć się na utrzymanie wagi, a także na zmniejszenie lub zwiększenie masy ciała, w zależności od tego czego oczekujesz. 

Niestety mało kto wie, jak dobierać trening czy dietę pod konkretną fazę cyklu miesiączkowego. Nie jest to do końca intencjonalne, ponieważ w systemie edukacji dietetyków czy trenerów personalnych, nie mówi się o cykliczności. Nie uczy się tego, że Ty jako kobieta masz zupełnie inne potrzeby niż mężczyzna, ponieważ nie jesteś małym mężczyzną.

Tymczasem dopasowanie sposobu odżywiania i aktywności fizycznej do etapu cyklu miesiączkowego jest kluczowe, aby schudnąć, przytyć lub utrzymać stabilną masę ciała. Jest tak, ponieważ metabolizm, czyli tak naprawdę praca Twojego ciała, w każdej z faz cyklu miesiączkowego  jest zupełnie inny. W trakcie miesiączki razem z krwią miesiączkową tracisz bardzo dużą ilość minerałów. Po miesiączce wzrasta zapotrzebowanie energetyczne i na węglowodany. Podczas fazy folikularnej zupełnie inaczej pracują nasze mięśnie i mamy inny potencjał ich przyrostu. Inaczej będą pracowały płuca, przez co będzie większy potencjał do wysiłku tlenowego. W okolicach owulacji zmienia się zapotrzebowanie energetyczne. Natomiast w fazie lutealnej warto kłaść większy nacisk na antyoksydanty, cynk czy białko. Przed miesiączką w przypadku PMS warto jeść częściej i większe ilości węglowodanów. 

Dając sobie w każdej z faz cyklu miesiączkowego więcej tego czego naprawdę potrzebujesz będzie Ci łatwiej:

 • mieć stabilny apetyt, co jest ważne w utrzymaniu stabilnej masy ciała, 
 • schudnąć, ponieważ będziesz wiedziała kiedy faktycznie jest na to dobry czas, a kiedy nie warto,
 • przytyć, ponieważ będziesz wiedziała, kiedy jest na to odpowiedni czas, a kiedy nie warto tego od siebie wymagać. 

Natomiast w dietetycznym świecie istnieje przekonanie, że wystarczy być po prostu na deficycie kalorycznym, aby schudnąć. Czyli tyle ile wyliczy nam kalkulator, tyle możemy zjeść kalorii. Tymczasem zapotrzebowanie na składniki odżywcze się bardzo zmienia. 

6. Stabilny apetyt

Stabilny apetyty łączy się również z podpunktem piątym. Oznacza to, że Twój apetyt jest stały, bez silnych zachcianek i napadów głodu. Żyjąc w zgodzie z cyklem i jego potrzebami na konkretne składniki odżywcze w danej fazie cyklu Twój apetyt powinien być stabilny.

Być może pojawiają się u Ciebie silne zachcianki w drugiej fazie cyklu, przed miesiączką. To jest znak, że Twoje ciało po prostu tego potrzebuje. Jeśli faktycznie damy swojemu ciału tego co potrzebuje w danej fazie cyklu, unikniemy rzucania się na jedzenie. 

7. Produktywność

W mojej definicji produktywności nie chodzi o to, aby być ciągle produktywną i odhaczać jak najwięcej zadań do wykonania. 

Znając swoją cykliczność i jednocześnie będąc ambitną osobą, będziesz wiedziała kiedy na co jest najlepszy czas. Poznasz momenty kiedy warto trochę przycisnąć i skupić się na określonej pracy, a kiedy po prostu odpuścić. Wiedząc kiedy jest czas na odpuszczenie, a kiedy na działanie, nie doświadczysz odczucia zawieszenia (wspomnianej wyżej).

Dzięki działaniu cyklicznemu masz dużo większą pewność podejmowania decyzji kiedy jest, na co czas. Nie musi to działać tylko i wyłącznie w momencie jak prowadzisz swój biznes. Równie dobrze może to działać w przypadku pracy na etacie, jeśli masz jakąkolwiek możliwość do manewru, ale także wykonując obowiązki domowe. Zadania, które mamy do wykonania na przestrzeni miesiąca w życiu prywatnym, są często powtarzalne. Rozłożenie tych zadań na przestrzeni cyklu sprawi, że one będą dużo łatwiejsze. 

8. Relacje

Życie w zgodzie z cyklem może przełożyć się na Twoje relacje. Będąc dla siebie dobrą i opiekując się swoimi potrzebami w każdej z faz cyklu, Twoje ciało otrzyma to czego potrzebuje i Twoje hormony będą w równowadze, czyli:

 • miesiączki staną się przyjemniejsze, mniej bolesne, 
 • owulacja nie będzie problemem, jeśli była dla Ciebie wcześniej bolesna, 
 • będziesz miała lepszą płodność, 
 • zajdziesz w ciążę, jeśli taki jest Twój cel,
 • zapobiegniesz ciąży, jeśli tak będziesz chciała, 
 • zmniejszysz wszystkie objawy zaburzeń hormonalnych,
 • zwiększysz swoją płodność, która jest ważna u każdej kobiety,
 • będziesz bardziej produktywna, 
 • będziesz miała większą pewność siebie, 
 • zwiększysz lub zmniejszysz swoją wagę, a Twój apetyt będzie stabilny.

Wyobraź sobie, jak to wszystko przełoży się na Twoje relacje, na to jaka Ty będziesz dla innych, będąc po prostu szczęśliwsza. Jaka będziesz dla swojego partnera, partnerki, mamy, dzieci, teściowej, przyjaciółek, znajomych. Ponieważ to jak Ty się czujesz, będzie oddziaływać na całe Twoje życie. 

9. Szczęście

Żyjąc w zgodzie ze swoją cykliczną naturą, możesz być po prostu szczęśliwa. Ten podpunkt łączy się z podpunktem 8, ponieważ relacje mogą mocno wpływać na poczucie szczęścia.

Jako dorosła osoba tylko Ty wiesz, czego potrzebujesz. Przede wszystkim to Ty jesteś odpowiedzialna za zaopiekowanie się sobą. W dorosłym życiu nikt już nie będzie Cię prowadzić za rękę. Nie mam tu na myśli wsparcia, ponieważ cudownie jest je mieć. Natomiast chodzi tu o to, że koniec końców to Ty zostajesz ze sobą i jesteś odpowiedzialna za swoje potrzeby. 

Mam nadzieję, że zainspirowałam Cię do wsłuchania się w swoje ciało i życia w zgodzie z cyklem miesiączkowym. Cykliczne życie jest czymś rewolucyjnym i naturalnym dla nas kobiet. W dzisiejszym świecie może nam się wydawać, że nie umiemy sprostać wymaganiom, ale tak naprawdę to nie są nasze wymagania. Nasza jest cykliczność.

Jeśli masz ochotę na więcej, zapraszam Cię do kursu Naturalnie Cykliczna. Jest to kurs online, który został stworzony z myślą nauczenia kobiet, wszystkiego, czego powinnyśmy nauczyć się w szkołach, czyli jak żyć w zgodzie z naszą prawdziwą cykliczną naturą. Dzięki Naturalnie Cyklicznej prawdziwie zrozumiesz swój cykl miesiączkowy i dowiesz się jak prowadzić zdrowy styl życia w zgodzie z cyklem. Jak się odżywiać, ćwiczyć i zrozumieć swoje emocje na przestrzeni cyklu miesiączkowego. Dowiesz się jak wykorzystać potencjał każdej fazy cyklu miesiączkowego, a także poznasz metodę monitorowania płodności Fertility Awareness Method (FAM), którą możesz wykorzystywać, aby zajść w ciążę lub jej zapobiegać. Po więcej informacji zapraszam Cię TUTAJ

Kim jestem?

Cześć, mam na imię Kasia i pomagam kobietom osiągnąć równowagę hormonalną – tj. zrozumieć swoje hormony i działać w zgodzie z nimi. Obecne standardy tzw. leczenia (maskowania objawów) zaburzeń hormonalnych u kobiet, nie adresują ich przyczyny. Z gabinetów ginekologicznych, endokrynologicznych, kobiety wychodzą często przerażone, pełne obaw, z poczuciem jakby został na nie wydany wyrok i że “tak już musi być, taka Pani uroda”. Być może też tego doświadczyłaś? Jeśli tak… przykro mi.
Tymczasem problemy hormonalne są problemami, które DA SIĘ rozwiązać, adresując ich przyczynę. Nawet jeśli wydaje Ci się, że
jesteś “beznadziejnym przypadkiem”.
W materiałach, które tworzę dla kobiet – łączę wiedzę, którą zdobyłam
jako mgr farmacji, lic. dietetyczka kliniczna, Holistic Coach czy
w trakcie certyfikacji na Functional Medicine Practicioner. Pomagam
z dystansem spojrzeć na swoje problemy, przeanalizować sytuację,
wziąć odpowiedzialność za swoje zdrowie i stawiać świadome,
spokojne kroki, dzięki którym kobiety osiągają równowagę
hormonalną w naturalny sposób.