Tabletki antykoncepcyjne- cała prawda.

Cała prawda o tabletkach antykoncepcyjnych.

Prawda o tabletkach antykoncepcyjnych jest często pomijana.
My jako kobiety żyjąc w XXI w., warto abyśmy podejmowały świadome decyzje o zastosowaniu konkretnych leków.

Znając równocześnie plusy jak i minusy tabletek antykoncepcyjnych. W tym odcinku podcastu chcę Cię uświadomić jak one naprawdę działają.
Przedstawię Ci pewne fakty, ale jednocześnie nie zamierzam w żaden sposób, wchodzić z butami w Twoje decyzje.

Czy znasz całą prawdę o tabletkach antykoncepcyjnych?

Ja sama stosowałam tabletki antykoncepcyjne przez 7 lat. Jednak dzisiaj uważam, że stosowałam je nieświadomie. Nie wiedząc jaki konkretnie mają na mnie wpływ.
Jeśli po poznaniu całej prawdy o tabletkach antykoncepcyjnych, nadal podejmiesz decyzję, że chcesz je stosować to jest całkowicie w porządku. Mi zależy przede wszystkim na tym, abyś miała świadomość ich działania.

Tabletki antykoncepcyjne działają na zasadzie blokowania całego cyklu miesiączkowego. Podczas stosowania tabletek antykoncepcyjnych nie masz cyklu miesiączkowego. Nawet jeśli występuje u Ciebie krwawienie, jest to krwawienie z odstawienia. Twoje ciało jest zatrzymane w drugiej fazie cyklu. Ze względu na stosowanie tabletek antykoncepcyjnych Twoje ciało jest w zawieszeniu. Nie potrafi ustalić, czy dojdzie do zapłodnienia, czy nie. 

Owulacja jest zablokowana. W przypadku stosowania tabletek dwuskładnikowych, ciało wychodzi na 7 dni z drugiej fazy cyklu i pojawia się krwawienie z odstawienia. Czyli krwawienie spowodowane przede wszystkim spadkiem progestagenów, czyli syntetycznego progesteronu. Natomiast nie nazywajmy tego progesteronem. Progesteron jest wyjątkowym kobiecym hormonem i jest produkowany tylko w momencie, gdy występuje owulacja. W związku z tym stosując tabletki antykoncepcyjne, nie masz owulacji, więc nie masz naturalnego progesteronu. 

To jest duży problem. Ponieważ owulacja i progesteron to jest coś dużo więcej niż możliwość zajścia w ciążę. Cykl miesiączkowy jest ważny dla każdej kobiety. Mimo że nam kobietom mówi się inaczej. Przeraża mnie fakt, że na studiach medycznych cykl miesiączkowy jest pomijany. Cykl miesiączkowy jest traktowany jako dodatek do bycia kobietą. Uważa się, że można sobie go wyłączać kiedy się chce, oraz że jest on potrzebny tylko wtedy jeśli chcesz zajść w ciążę. W przypadku gdy sprawia problemy i nie chcesz zajść w ciążę, po prostu się go wyłącza. Dlatego dzisiaj powiem Ci, dlaczego cykl miesiączkowy jest ważny na każdym etapie Twojego życia!

W każdej z faz cyklu miesiączkowego Twoje ciało się zmienia i ma inne potrzeby.

Cykliczne zmiany na przestrzeni całego cyklu miesiączkowego dotyczą niemal każdej komórki Twojego całego ciała. Hormony, które są zmienne w zależności od fazy Twojego cyklu, nie działają miejscowo. Hormony posiadają receptory w prawie każdej komórce Twojego organizmu. Do niemal każdej komórki wchodzi dany hormon i łączy się z receptorem, wywołując określony efekt. Oznacza to dla Ciebie, że Twój organizm działa inaczej w każdej z faz cyklu miesiączkowego. Inaczej pracuje Twój mózg, płuca, skóra czy mięśnie. Cała Ty się zmieniasz jak i Twoje potrzeby są inne na przestrzeni cyklu miesiączkowego.

Hormony to nie jest dodatek. Każda komórka Twojego ciała, zanim pojawi się pierwsza miesiączka, przygotowuje się do cykliczności. Komórki Twojego organizmu oczekują cyklicznych zmian. To jest ważne i  pożądane, aby Twoje ciało zmieniało się w trakcie cyklu. W związku, z czym Twój cykl miesiączkowy jest niesamowicie ważny dla zachowania zdrowia. Nie tylko dla progesteronu, ale również dlatego, że nie mając cyklu miesiączkowego, zwiększa się ryzyko nowotworów, chorób sercowo-naczyniowych, chorób zakrzepowo zatorowych, depresji, zaburzeń nastroju. Tabletki antykoncepcyjne powodują niedobory i co ważne blokują TWOJĄ CYKLICZNOŚĆ, która może być Twoją super MOCĄ.

Cała prawda o TABLETKACH ANTYKONCEPCYJNYCH, o której nikt nie mówi.

1. Stosując tabletki antykoncepcyjne, Twoja reakcja na sytuacje stresowe jest zupełnie inna.

Kobiety, które blokują swój cykl, stosując tabletki antykoncepcyjne, mogą mieć dużo wyższe wydzielanie kortyzolu (hormonu stresu) oraz bardzo wysoki poziom białka wiążącego kortyzol, który sprawia, że jest on nieaktywny. Mogłoby się wydawać, że nie chcemy mieć dużo kortyzolu. Natomiast jak z każdym hormonem to nie jest tak, że my go nie chcemy w ogóle, a w odpowiedniej ilości.

Prawidłowa ilość kortyzolu odpowiada między innymi za fajne przeżywanie emocji, nawiązywanie głębokich relacji czy więzi oraz tworzenie wspomnień. Poza tym kortyzol jest nam potrzebny w reakcjach stresowych. Jednocześnie u kobiet stosujących tabletki antykoncepcyjne, wzrost kortyzolu w czasie reakcji stresowych jest praktycznie zerowy. Wiąże się to z tym, że ciało kobiety ze stale wysokim poziomem kortyzolu jest w przewlekłym stresie. 

Istnieją 4 najważniejsze wyznaczniki przewlekłego stresu, które są aktywowane u kobiet stosujących tabletki antykoncepcyjne Jest to m.in.

 • zaktywowane geny wiążące się z traumą czy przewlekłym stresem, 
 • wysoki poziom cholesterolu i zaburzony lipidogram, 
 • zmniejszona objętość hipokampu, 
 • zmniejszona aktywność genów, które zostały włączone przez przewlekle wysoki poziom kortyzolu 

W praktyce oznacza to, że u takich kobiet może to objawiać się m.in. poprzez 

 • zwiększoną łatwość wzrostu masy ciała, zwłaszcza w okolicy brzucha,
 • zwiększoną łatwość powstawania rozstępów,
 • wypadanie włosów,
 • zwiększoną tendencję do chorób neurodegeneracyjnych,
 • aktywacja chorób determinowanych genetycznie (krążących w rodzinie)
 • utrudnione nawiązywanie głębokich relacji i więzi,
 • inne potencjalnie potrzeby od partnera,
 • mniejsze odczuwania świata i przyjemności,
 • zwiększone ryzyko wystąpienia depresji poporodowej.
Oczywiście nie u każdej kobiety mogą wystąpić takie objawy, ale warto mieć tego świadomość, że może się tak zdarzyć. Zwłaszcza w kontekście chorób psychicznych, które aktualnie są często diagnozowane. Natomiast jest to dużo głębszy problem niż tylko i wyłącznie problem z neuroprzekaźnikami.   

2. Poziom libido jest często bardzo obniżone podczas stosowania tabletkek antykoncepcyjnych.

W przypadku stosowania tabletek antykoncepcyjnych libido jest często obniżone. Dodatkowo istnieje dużo większe ryzyko infekcji intymnych, a także gorsze nawilżenie pochwy i mniejsza satysfakcja seksualna. 

Kobiety komunikując w takich przypadkach specjaliście swoje objawy, otrzymują odpowiedź, że to jest normalne. Ewentualnie otrzymują propozycję zmiany tabletek antykoncepcyjnych. 

3. Tabletki antykoncepcyjne przyczyniają się do niedoborów.

Stosowanie tabletek antykoncepcyjnych może przyczynić się do niedoboru kluczowych składników mineralnych i witamin, takich jak: 

 • cynk
 • selen
 • witaminy z grupy B 
 • witamina A 
 • witamina C
 • witamina E

Dużo prościej jest zachować odpowiedni poziom witamin, jeśli mamy równowagę hormonalną. Natomiast jeśli nasza cykliczność jest wyłączona, tak jak w przypadku stosowania tabletek antykoncepcyjnych, pojawiają się stany zapalne. W przypadku stanów zapalnych, czyli przewlekłego stresu dla naszego organizmu, zużywamy witaminy i minerały dużo szybciej. 

4. Tabletki antykoncepcyjne przyczyniają się do nowotworów i obciążenia wątroby.

Obciążenie wątroby wynika przede wszystkim z kumulowania estrogenów, których jest znacznie więcej w przypadku stosowania tabletek antykoncepcyjnych. Dodatkowo wątroba jest zmuszona do wytwarzania większej ilości białek wiążących hormony.

Ze względu na to, że stosując tabletki antykoncepcyjne, dostarczasz znacznie więcej hormonów, niż naturalnie powinno ich być. Poza tym są to syntetyczne hormony, które nijak przypominają nasze naturalne hormony. Wątroba jest zmuszona wyłapywać ogromną ilość hormonów dostarczanych w postaci tabletek antykoncepcyjnych. Jednym z takich białek jest globulina wiążąca hormony płciowe (SHBG), które po zakończeniu stosowania tabletek antykoncepcyjnych może znacznie się obniżyć. Stąd mogą wynikać problemy ze zwiększoną wrażliwością na hormony po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych, jeśli się do tego odpowiednio nie przygotujemy. 

Stosowanie tabletek antykoncepcyjnych zwiększa ryzyko nowotworów, zwłaszcza estrogenozależnych. Chciałabym tutaj podkreślić, że nie jest to tylko małe prawdopodobieństwo. 

International Agency for Research on Cancer (IARC), czyli stowarzyszenie zajmujące się badaniami nad nowotworami, zakwalifikowało doustną antykoncepcję hormonalną jako karcynogen pierwszej grupy dla raka szyjki macicy, piersi i wątroby.

Moim zdaniem nie powinno być możliwości przypisania tabletek antykoncepcyjnych bez poinformowania, o tym jakie mają one wpływ na zwiększenie ryzyka wystąpienia nowotworów. 

Stosowanie tabletek antykoncepcyjnych to jest Twoja decyzja!

Uważam, że każda kobieta powinna sama decydować o tym co chce zrobić ze swoim ciałem, co przyjmuje i czego nie przyjmuje do swojego ciała. Każda kobieta powinna ocenić czy tabletki antykoncepcyjne są dla niej czy nie. Ty jesteś władczynią swojego ciała. 

Może się okazać, że świetnie się czujesz na tabletkach antykoncepcyjnych i nie przeszkadzają Ci te skutki uboczne. Być może nie doświadczyłaś ich i nie ujawniły Ci się żadne zmiany w samopoczuciu. 

Natomiast ja ze swojego doświadczenia po 7 latach stosowania tabletek antykoncepcyjnych, mam wrażenie, że świat jest zupełnie inny od kiedy ich nie biorę. Dopiero po zakończeniu stosowania tabletek antykoncepcyjnych zauważyłam różnicę. Dopuściłam do siebie ten kobiecy pierwiastek. Zaczęłam pozwalać sobie na bycie kobietą, odczuwanie emocji i cykliczności. 

Wydaje mi się, że ciężko jest to zrozumieć będąc na tabletkach ze względu na przewlekły stres i przyblokowane odczuwanie emocji. Widzę po sobie tą zmianę, porównując tamten czas do teraz. Wcześniej zupełnie inaczej podchodziłam do wielu spraw. Tabletki antykoncepcyjne były jednym z czynników, który trzymał mnie w męskiej energii. 

Ja sama nie przygotowałam się do odstawienia tabletek antykoncepcyjnych.

Odstawienie tabletek antykoncepcyjnych było dla mnie wielkim krokiem. W tamtym czasie chyba po raz pierwszy dopuściłam do głosu swoją intuicję. Chciałam zobaczyć, jak to jest mieć swój naturalny cykl. 

Chciałabym, abyś nie popełniła tego samego błędu co ja! Przygotowanie do odstawienia tabletek antykoncepcyjnych jest bardzo ważne. Dzięki temu przejście z braku cyklu miesiączkowego, czyli stanu przewlekłego stresu, do przywrócenia płodności będzie dla Ciebie dużo lżejsze. 

Stąd powstał WEBINAR Jak bezpiecznie odstawić tabletki antykoncepcyjne. 

Nagłe odstawienie tabletek antykoncepcyjnych może przyczynić się do wielu skutków ubocznych. Natomiast dobre przygotowanie może zapewnić Ci większe bezpieczeństwo, aby te skutki uboczne zminimalizować. Przygotowanie do odstawienia tabletek antykoncepcyjnych jest też wstępem do przygotowania się do ciąży.  Jeśli chcesz odstawić tabletki antykoncepcyjne, aby zajść w ciążę. Dodatkowo jest to również dobry wstęp do przygotowania się do okresu menopauzy. 

Natomiast jeśli już odstawiłaś tabletki antykoncepcyjne, ale doświadczasz skutków ubocznych, webinar również może być dla Ciebie. Ponieważ pomoże Ci zrozumieć, w jakim miejscu jesteś i czego Twoje ciało potrzebuje. 

Kim jestem?

Cześć, mam na imię Kasia i pomagam kobietom osiągnąć równowagę
hormonalną – tj. zrozumieć swoje hormony i działać w zgodzie z nimi.
Obecne standardy tzw. leczenia (maskowania objawów) zaburzeń
hormonalnych u kobiet, nie adresują ich przyczyny. Z gabinetów
ginekologicznych, endokrynologicznych, kobiety wychodzą często
przerażone, pełne obaw, z poczuciem jakby został na nie wydany
wyrok i że “tak już musi być, taka Pani uroda”. Być może też tego
doświadczyłaś? Jeśli tak… przykro mi.
Tymczasem problemy hormonalne są problemami, które DA SIĘ
rozwiązać, adresując ich przyczynę. Nawet jeśli wydaje Ci się, że
jesteś “beznadziejnym przypadkiem”.
W materiałach, które tworzę dla kobiet – łączę wiedzę, którą zdobyłam
jako mgr farmacji, lic. dietetyczka kliniczna, Holistic Coach czy
w trakcie certyfikacji na Functional Medicine Practicioner. Pomagam
z dystansem spojrzeć na swoje problemy, przeanalizować sytuację,
wziąć odpowiedzialność za swoje zdrowie i stawiać świadome,
spokojne kroki, dzięki którym kobiety osiągają równowagę
hormonalną w naturalny sposób.