PCO a PCOS, czy aby na pewno masz problem?
Zdarzyło Ci się usłyszeć, że masz “policystyczne jajniki” (PCO)? Wiesz, że to zupełnie coś innego niż zespół policystycznych jajników? I że wcale nie muszą oznaczać, że coś złego dzieje się w Twoim organizmie, a na pewnych etapach życia mogą być całkowicie normalne?
Zanim przejdziemy do konkretów, chciałabym, abyś wiedziała, że aby zrozumieć policystyczne jajniki, trzeba wiedzieć jak są one zbudowane. Jajniki mają budowę pęcherzykowatą, czyli są zbudowane z wielu bardzo, bardzo małych pęcherzyków. W każdym pęcherzyku znajduje się komórka jajowa i płyn. W momencie cyklu miesiączkowego, kilka pęcherzyków pod wpływem zmian hormonalnych, jest bardziej aktywnych. Te pęcherzyki się rozwijają ok. 100 dni i pierwsza faza cyklu miesiączkowego, średnio 10-20 dni, to jets ostatni etap rozwoju tych pęcherzyków, z czego jeden z nich staje się dominujący. I to właśnie ten pęcherzyk dochodzi do owulacji i pęka, czyli uwalnia komórkę jajową.
Ciekawostka:
Owulacja, to pęknięcie kawałka Twojego jajnika.
Jak rozwijają się policystyczne jajniki?
Jeżeli coś przeszkadza w rozwoju tych pęcherzyków jajnikowych albo jest jakiś czynnik stymulujący jajniki (np. Insulina, wahanie FSH i LSH, prolaktyna, niedobór witaminy D), to te pęcherzyki nie dojrzewają w sposób prawidłowy. Może być tak, że tych pęcherzyków dojrzewa bardzo dużo, ale żaden nie dochodzi do owulacji. Wtedy jajniki są powiększone lub będą po prostu policystyczne.
Aby uznać jajniki za policystyczne należy spełnić wiele kryteriów, które oczywiście zmieniają się na przestrzeni czasu. Zdarza się, że jeden lekarz twierdzi, że te policystyczne jajniki są, a inny, że ich nie ma. Wszystko zależy właśnie od podejścia lekarza i…
… zrobienia usg w różnych fazach cyklu. Mało kto mówi, że warto byłoby chodzić w pierwszej fazie cyklu na usg, ponieważ wtedy obraz jest względnie czysty.
Kiedy jest ok, że jajniki są policystyczne, a kiedy nie?
Zacznijmy od pozytywów. Obraz może być zaburzony conajmniej 2 lata po pierwszej miesiączce. Ten obraz wtedy jest bardzo policystyczny, jajniki mają niestandardową budowę. Organizm uczy się funkcjonować i poniekąd tworzy sobie nowy ład (jakkolwiek to brzmi :)).
Drugim przykładem jest odstawienie antykoncepcji hormonalnej. O tym, aby się przygotować do tego procesu mówię w webinarze: Jak bezpiecznie dostawić tabletki antykoncepcyjne?
Z antykoncepcją jest tak, że po jej odstawieniu i zrobieniu usg lekarz często informuje pacjenta o ty, że ma PCO i uwaga… proponuje jej powrót do antykoncepcji hormonalnej.
… na to akurat brakuje mi słów.
Po odstawieniu AH obraz policystycznych jajników jest zupełnie normalny. Zanim wróci owulacja, zanim jajniki „zaskoczą”, zanim pęcherzyki poprawnie dojrzewać – może minąć wiele czasu. I wtedy przejściowo możesz mieć obraz policystycznych jajników. To, co możesz dla siebie zrobić, to wspierać się po odstawieniu i zapewnić sobie warunki, by ten cykl powrócił.
O tym mówię także w kursie: Ogarnij Swój Cykl.
Nie oczekuj cudu w ciągu kilku chwil. Uzbrój się w cierpliwość i pamiętaj, że Twoje ciało chce dla Ciebie jak najlepiej.
Kolejny przykład, w którym PCO jest czymś normalnym, to… sytuacja po ciąży. Jeżeli karmisz piersią, to Twoje jajniki mogą wyglądać różnie, ze względu na wydzielanie prolaktyny. O tym psiałam w poprzednim artykule.
Policystyczne jajniki (PCO) a zespół policystycznych jajników (PCOS)
Zespół policystycznych jajników uwzględnia, jako jedne z kryteriów obecność policystycznych jajników. Czy to jest słuszne?
Moim zdaniem nie. Słyszałam też, że ma to zostać wykluczone z kryteriów. Z drugiej strony jest wiele kryteriów diagnozowania policystycznych jajników i wg takich najpopularniejszych kryteriów (kryteria rotterdamskie) ten zespół PCOS diagnozuje się, jak ma się odhaczone 2 z 3 punktów.
Kryteria rotterdamskie:
- hiperandrogenizm i/lub hiperandrogenemia
- oligoowulacje lub brak owulacji
- występowanie policystycznych jajników
Pamiętaj, że są to jedne z kilku kryteriów rozpoznawania PCOS. Inne kryteria, które zostały stworzone w późniejszym czasie (2009) mówią o tym, że powinny zostać obligatoryjnie odhaczone dwa punkty, aby stwierdzić PCOS. Są to: hiperandrogenizm lub hiperandrogenemia oraz dysfunkcja jajników.
Temat PCO i PCOS jest bardzo złożony. Być może już rozumiesz dlaczego każdy lekarz mówi coś innego. Zachęcam Cię do własnej analizy. Pamiętaj, że odpowiedzialność za własne zdrowie ponosisz Ty sama 🙂