Co się dzieje, gdy odstawisz tabletki antykoncepcyjne?

Co się dzieje po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych

Tabletki antykoncepcyjne nie regulują hormonów, a wyciszają cykl miesiączkowy.
Przez cały czas stosowania tabletek antykoncepcyjnych, hormony dostarczone z tabletki są na takim samym poziomie.

Cykl miesiączkowy jest wyciszony, jeśli stosujesz tabletki antykoncepcyjne. Pojawiają się jedynie delikatne zmiany w 7-dniowej przerwie, w przypadku stosowania tabletek antykoncepcyjnych dwuskładnikowych. Generalnie cykl miesiączkowy nie istnieje.

Czy zastanawiałaś się nad tym, aby odstawić tabletki antykoncepcyjne ?

Co się dzieje, gdy odstawisz tabletki antykoncepcyjne?

Komunikacja pomiędzy mózgiem a jajnikami jest zahamowana.

Po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych, ciało próbuje przywrócić cykl miesiączkowy i owulację. Natomiast komunikacja pomiędzy mózgiem, konkretniej przysadką mózgową i podwzgórzem, a jajnikami jest zahamowana.

To mózg decyduje o tym, czy mamy cykl miesiączkowyTabletki antykoncepcyjne działają na różne sposoby i jednym z nich jest oszukiwanie naszego mózgu, że jest w drugiej fazie cyklu miesiączkowego. Po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych, sztuczne hormony z tabletki nie są już dostarczane, co przekłada się na to, że nie ma czynnika blokującego cykl miesiączkowy. Mózg, jeśli ma dobre warunki, będzie próbował odblokować cykl miesiączkowy. W związku z czym, na tym etapie mogą się dziać różne rzeczy.

To czy będziesz miała od razu dobry cykl po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych zależy od stanu w jakim jesteś w momencie odstawienia. Czyli między innymi od:

  • stanu odżywienia Twojego ciała,
  • wysycenia minerałami i witaminami,  
  • odpowiedniej masy ciała, czyli takiej w której Twoje ciału czuje się bezpiecznie, 
  • poprzednich problemów, jeśli miałaś problemy z zaburzeniami hormonalnymi wcześniej, przed zastosowaniem tabletek antykoncepcyjnych i czy przyczyna tych problemów została zaadresowana,
  • warunków jakie ma Twoje ciało, aby móc sobie pozwolić na owulację. 

Ciało musi się poczuć bezpiecznie, aby doszło do owulacji. Owulacja jest najważniejszym momentem w przeciągu całego cyklu miesiączkowego, niezależnie od tego czy Twoim celem jest zajście w ciążę czy nie. 

Problem pojawia się wtedy, gdy nie przygotowujemy naszego ciała przed odstawieniem tabletek antykoncepcyjnych. 

Tabletki antykoncepcyjne powodują niedobory składników odżywczych.

Oprócz tego, że tabletki antykoncepcyjne powodują niedobory, co nie sprzyja owulacji. Dodatkowo kobiety, zwłaszcza mające zaburzenia hormonalne, zaczynają stosować tabletki antykoncepcyjne, mając już istniejące niedobory mineralne. Co przyczynia się do pogłębienia niedoborów.

Pojawiają się wcześniejsze zaburzenia hormonalne.

Jeśli nie została zaadresowana prawdziwa przyczyna zaburzeń hormonalnych, które występowały przed zastosowaniem tabletek antykoncepcyjnych, mogą one wrócić po ich odstawieniu.  

Kobiety często decydują się na zastosowanie tabletek antykoncepcyjnych w momencie, gdy mają zaburzenia hormonalne, mają złe samopoczucie lub chcą się zabezpieczyć i poczuć się lepiej po ciąży. Natomiast ten problem przez, który zaczęłaś stosować tabletki antykoncepcyjne, prawdopodobnie nie zniknie po ich odstawieniu. Wręcz może pojawić się z nasiloną siłą, jeśli się do tego nie przygotujemy. 

Obraz policystycznych jajników.

Po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych na USG ginekologicznym może być widoczny obraz policystycznych jajników. W tym momencie ginekolog może przedstawić tą sytuację jako PCOS, czyli zespół policystycznych jajników i zaproponować powrót do stosowania tabletek antykoncepcyjnych.

Natomiast policystyczne jajniki to nie musi być coś złego. Ciało po stosowaniu tabletek antykoncepcyjnych może mieć bardzo dużo pęcherzyków na jajnikach. Dzieje się tak ponieważ ciało uczy się na nowo jak odblokować cykl miesiączkowy i stąd pojawiają się pęcherzyki na jajnikach w dużej ilości. 

Stąd ponowne zastosowanie tabletek antykoncepcyjnych nie jest rozwiązaniem. Warto zastanowić się jaka potrzeba Twojego ciała nie jest spełniona. Co musi zostać zaopiekowane, aby ciało miało dobre warunki do owulacji i pęcherzyki mogły zaniknąć? 

Pęcherzyki na jajnikach nie muszą być złym znakiem. Odsłuchaj tego odcinka podcastu, aby poznać więcej szczegółów: PCO a PCOS czy na pewno masz problem? 

Powrót ze zdwojoną siłą bolesnych miesiączek

Estrogeny zawarte w tabletkach antykoncepcyjnych działają silnie prozapalnie. Jednocześnie tabletki antykoncepcyjne wyciszają cykl miesiączkowych, blokują nasze hormony, w związku z czym nie ma bolesnych miesiączek albo są lekko bolesne. Natomiast po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych miesiączki mogą być bardzo bolesne.

Dzieje się tak ponieważ, w ciele są skumulowane hormony z tabletki dodatkowo mogą być stany zapalne, niedobory oraz niezaadresowana przyczyna bolesności miesiączek przed stosowaniem tabletek antykoncepcyjnych. Jednocześnie po odstawieniu zaczynają się aktywować nasze własne hormony. To wszystko może się przyczynić do powrotu bolesnych miesiączek ze zdwojoną siłą, jeśli nie przygotuje się do odstawienia tabletek antykoncepcyjnych. 

Problemy z cerą i wypadającymi włosami.

Problem z cerą i wypadającymi włosami a odstawieniem tabletek antykoncepcyjnych wiąże się z białkiem wiążącym hormony płciowe (SHBG). Podczas stosowania tabletek antykoncepcyjnych w ciele jest ogromna ilość sztucznych hormonów, stąd ciało wysyła bardzo duże ilości SHBG, aby te hormony związać. 

Natomiast po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych poziom SHBG bardzo często drastycznie spada. Co powoduje zwiększoną aktywność androgenów i tym samym nadmierne owłosienie, zwiększone wypadanie włosów czy trądzik. 

Tym samym mając te objawy wraz z podwyższonym stężeniem androgenów lub objawami hiperandrogenizmu wraz z nieregularnymi cyklami i obrazem policystycznych jajników, może to wskazywać na PCOS. Jeśli natomiast przed zastosowaniem tabletek antykoncepcyjnych nie występowało PCOS, określa się to jak post- pill PCOS, czyli PCOS potabletkowe. Można mu zapobiec dzięki odpowiedniemu przygotowaniu do odstawienia tabletek antykoncepcyjnych lub nawet jeśli wystąpi przywrócić ciało do równowagi. 

Odpowiednie przygotowanie do odstawienia tabletek antykoncepcyjnych jest kluczem. Odstawienie tabletek antykoncepcyjnych jest trudnym czasem dla organizmu i warto go wesprzeć. 

Być może jest to dla Ciebie przełomowy moment. Przygotowanie się to tego procesu może być wstępem. Jest to moment na wsparcie Twojego ciała na różnych płaszczyznach. 

O tych właśnie płaszczyznach możesz się dowiedzieć w webinarze Jak bezpiecznie odstawić tabletki antykoncepcyjne. 

Dowiesz się co zrobić, aby przejść łagodnie proces odstawienia tabletek antykoncepcyjnych i później osiągnęła swoje cele.  

Kim jestem?

Cześć, mam na imię Kasia i pomagam kobietom osiągnąć równowagę
hormonalną – tj. zrozumieć swoje hormony i działać w zgodzie z nimi.
Obecne standardy tzw. leczenia (maskowania objawów) zaburzeń
hormonalnych u kobiet, nie adresują ich przyczyny. Z gabinetów
ginekologicznych, endokrynologicznych, kobiety wychodzą często
przerażone, pełne obaw, z poczuciem jakby został na nie wydany
wyrok i że “tak już musi być, taka Pani uroda”. Być może też tego
doświadczyłaś? Jeśli tak… przykro mi.
Tymczasem problemy hormonalne są problemami, które DA SIĘ
rozwiązać, adresując ich przyczynę. Nawet jeśli wydaje Ci się, że
jesteś “beznadziejnym przypadkiem”.
W materiałach, które tworzę dla kobiet – łączę wiedzę, którą zdobyłam
jako mgr farmacji, lic. dietetyczka kliniczna, Holistic Coach czy
w trakcie certyfikacji na Functional Medicine Practicioner. Pomagam
z dystansem spojrzeć na swoje problemy, przeanalizować sytuację,
wziąć odpowiedzialność za swoje zdrowie i stawiać świadome,
spokojne kroki, dzięki którym kobiety osiągają równowagę
hormonalną w naturalny sposób.