Analiza cyklu miesiączkowego- instrukcja krok po kroku.
Analiza cyklu miesiączkowego z instrukcją krok po kroku.
Cykl miesiączkowy jest podstawą zdrowia każdej kobiety.
Będą w roku reprodukcyjnym, do czasu menopauzy, cykl miesiączkowy jest podstawą Twojego zdrowia. Cykl miesiączkowy jest kompasem, czyli możesz z niego wiele odczytać. Stąd analiza cyklu miesiączkowego pomoże Ci wiele rozjaśnić na temat Twojego zdrowia.
Przeanalizujesz ze mną swój cykl miesiączkowy?
Analiza cyklu miesiączkowego to proces i przeprowadzę Cię przez niego, w taki sam sposób w jaki robię to na indywidualnych konsultacjach. Jest to jeden z ważniejszych elementów, który zawsze przeprowadzam. Analizując cykl miesiączkowy, można wyciągnąć bardzo wiele informacji. Dlatego przygotuj sobie coś do pisania i zrób ze swoją własną analizę cyklu miesiączkowego.
Analiza cyklu miesiączkowego
Krok 1. Długość cykli z ostatnich 6 miesięcy.
Warto zwracać uwagę na ostanie 6 miesięcy, ponieważ to jest czas, który może mieć wpływ na to jak wygląda obecny cykl, a także widzimy pewną tendencję. Z kolei ostatni rok to jest dość odległa data.
Pierwszy dzień cyklu to jest pierwszy dzień miesiączki, obfitego krwawienia, a ostatni dzień cyklu to jest dzień przed pojawieniem się kolejnej miesiączki.
Dobrze by było jakby większość cykli mieściła się pomiędzy 24 a 35 dni.
Jeśli Twoje cykle nie mieszczą się w tym zakresie, czy te odchyły są bardzo duże?
Czy różnice między cyklami są bardzo duże? Czyli np. 28 dni, a następnie 50 dni i z powrotem 28 dni. Czasem zdarzają się cykle bezowulacyjne i to jest normalne. Natomiast ważne, aby cykle były o podobnej długości. Dobrze by było, gdyby różnice pomiędzy cyklami wynosiły maksymalnie kilka dni.
Zwróć uwagę, czy pojawia się jakaś tendencja w Twoich cyklach. Przykładowo czy nie są coraz krótsze lub coraz dłuższe. Ta tendencja nie musi być schematyczna, może wyglądać jak sinusoida. Natomiast zaobserwuj czy nie idzie lekko w górę, czyli np. 28, 35, 29, 42, 31, 55, czy wręcz odwrotnie i cykle się skracają, np. 30, 25, 29, 24, 26, 22.
Przyczyny tendencji do skracania się cykli:
- proces regulowania hormonów, jeśli wychodzisz z zaburzeń hormonalnych i miałaś długie cykle,
- okres przedmenopauzalny, jeśli masz około 35 lat lub więcej, może to być znak, że wchodzisz w okres przedmenopauzalny. Ten okres może trwać nawet 10 lat, ale nie chcemy, aby one skracały się 10 lat za wcześnie. Można nad tym popracować.
Przyczyna tendencji do wydłużania się cykli:
- życie, zwróć uwagę, czy jest jakaś zależność pomiędzy Twoim życiem a wydłużaniem się cykli. Czy w jakimś z cykli, który był wyjątkowo długi lub w momencie jak zaczęły się wydłużać, nie działo się coś innego w Twoim życiu? Być może jakieś zmiany w odżywianiu, spadek lub wzrost masy ciała, nowa suplementacja, rezygnacja z suplementacji, problemy w bliskiej relacji, stres w pracy, podróże, sen, cokolwiek innego. Spójrz na swój cykl i życie z lotu ptaka.
- jeśli nie widzisz żadnych zależności zbadaj stosunek LH do FSH (w 3-5 dniu cyklu) – na podstawie wyników oblicz stosunek, dzieląc LH przez FSH. Jeśli wynik będzie wyższy niż 1,5 to wskazuje bardziej na PCOS. Spokojnie to nie jest żaden wyrok (tutaj LIVE IG na temat PCOS). Natomiast jeśli Twój wynik będzie niższy niż 0,6 to wskazuje na FHA (czynnościowy zanik miesiączki), nawet jeśli jeszcze miesiączka nie zaniknęła, wskazuje to na bardziej stresowy etap w życiu.
Powodem może być stres psychiczny, ale też stres spowodowany zmniejszeniem masy ciała, zbyt dużą aktywnością fizyczną, restrykcyjnymi dietami, za małą ilością węglowodanów, zbyt mało tkanki tłuszczowej w stosunku do mięśniowej, czy też choroba taka jak np. covid lub inne choroby wirusowe, którą niedawno przebyłaś.
Krok 2. Miesiączka
Twoja miesiączka powinna trwać 3 do 7 dni maksymalnie. Przy czym u większości kobiet z uregulowanymi hormonami miesiączka trwa zwykle 3 do maksymalnie 5 dni. Co z kolei nie znaczy, że jeśli Twoja miesiączka trwa 7 dni, wszystko jest nie tak, ale może to oznaczać, że jak wprowadzisz kilka działań i będziesz jeszcze bardziej świadoma, czego potrzebuje Twoje ciało, to miesiączka się skróci.
Zastanów się, ile trwa Twoja miesiączka. Być może masz zanotowane długość miesiączki z ostatnich 6 miesięcy.
Jeśli długość miesiączki się u Ciebie waha. Czyli jednego razu Twój cykl jest bardzo długi i wtedy też miesiączka jest obfita albo też cykl jest normalnej długości, ale miesiączka jest obfita, a w kolejnym cyklu miesiączka jest zupełnie inna. W takim przypadku to jest wskazówka do tego, że w tych cyklach gdy miesiączka jest obfita albo bardzo bolesna, nie było owulacji. Jest to w porządku jeśli zdarza się to raz lub dwa razy w roku. Natomiast nie jest to w porządku, jeśli zdarza się to częściej i wtedy warto znaleźć przyczynę braku owulacji.
Bolesność i obfitość miesiączek.
Twoja miesiączka nie powinna być bardzo bolesna, ani obfita. Warto monitorować sobie bolesność, możesz to zrobić na dwa sposoby:
- Skala, zapisuj sobie w czasie miesiączki w skali od 1 do 10, jak silny ból odczuwasz.
- Ilość środków przeciwbólowych, jeśli je stosujesz, zapisuj sobie ile środków przeciwbólowych zastosowałaś.
Obfitość miesiączek możesz liczyć, chociaż przez jeden cykl, poprzez sprawdzenie ilości zużytych podpasek, tamponów, czy kubeczków menstruacyjnych. To będzie najlepszy obraz wskazujący, ile tracisz krwi podczas miesiączki. Zależy nam na tym, aby krwi miesiączkowej łącznie było maksymalnie 80 ml, czyli 16 średnich podpasek lub tamponów nasączonych w umiarkowany sposób.
Doświadczenia kobiet, które mają zbyt obfite miesiączki, często wyglądają tak, że:
- potrzebują używać dwóch podpasek albo podpaskę i tampon,
- muszą zmieniać podpaskę co dwie godziny,
- muszą wstawać w nocy, aby zmienić podpaskę czy tampon,
- muszą kłaść podkład higieniczny na łóżko, aby uniknąć plam na łóżku.
Jeśli nie potrzebujesz uciekać się do takich środków, to jest duża szansa, że zbyt obfite miesiączki nie są Twoim problemem. Natomiast i tak warto monitorować sobie ilość krwi miesiączkowej, czy mieści się w 80 ml.
KROK 3. Owulacja
Owulacja jest najważniejszym elementem cyklu miesiączkowego. W większości cykli owulacja powinna pojawić się pomiędzy 10 a 23 dniem cyklu.
Owulacja nie powinna być problemem. W czasie owulacji nie powinno pojawić się obfite krwawienie ani intensywny ból. Może pojawić się kilka plamek krwi. Owulacja powinna pojawić się w większości cykli, w ciągu roku normalne jest, że jeden lub dwa cykle są bezowulacyjne.
Analiza cyklu miesiączkowego, jak rozpoznać owulację?
Pierwszym sposobem jest obserwacja swojego ciała i wyłapywanie różnych sygnałów:
- lekka bolesność jajników,
- zmiana samopoczucia,
- delikatny ból głowy,
- wzrost libido,
- śluz owulacyjny, czyli śluz rozciągliwy, śliski,
Dzięki tym objawom możesz przewidywać, że pojawiła się owulacja. Natomiast nie dają one gwarancji, że owulacja wystąpiła na 100%.
Ostatecznym potwierdzeniem owulacji może być pomiar temperatury. Mierząc temperaturę od 1 dnia cyklu, lub chociaż od około 10 dnia, w przypadku wystąpienia owulacji temperatura wzrasta o min. 0,2 stopnia w stosunku do ostatnich 6 pomiarów i utrzymuje się wysoko przez następne dni. Najlepiej na początku obserwować to z lotu ptaka, czyli mając pomiary temperatury z całego cyklu. Będziesz mogła wtedy dokładnie zauważyć, jak to u Ciebie wygląda, czy rzeczywiście pierwsza faza cyklu jest fazą niższych temperatur, a druga fazą wyższych temperatur.
Drugim sposobem potwierdzającym owulację będzie, zmierzenie sobie poziomu progesteronu 7 dni po owulacji. Uwaga nie zawsze będzie to w 21 dniu cyklu. Będzie to 7 dni po momencie gdy myślisz, że miałaś owulację. Możesz także zrobić to badanie 7 dni przed spodziewaną miesiączką. Potwierdzeniem, że owulacja wystąpiła będzie wynik progesteronu na poziomie 3 ng.
KROK 4. Długość fazy lutealnej
Długość fazy lutealnej, czyli ile dni mija od momentu owulacji do pojawienia się miesiączki. Faza lutealna powinna trwać od 11 do 15 dni.
Analizując swój cykl miesiączkowy, zwróć uwagę przede wszystkim czy Twoja faza lutealna nie jest zbyt krótka. Jest to niemal niemożliwe, aby była ona za długa.
KROK 5. Samopoczucie
Nic w Twoim cyklu miesiączkowym nie powinno sprawiać Ci problemu. Powinnaś czuć się dobrze albo co najmniej w porządku przez cały cykl miesiączkowy.
Nie chodzi o to, aby zawsze było idealnie. Po prostu Twoja kobiecość i cykliczność nie powinna być problematyczna. Natomiast jeśli jest inaczej, sprawia Ci ból i cierpienie, to na pewno jest jakaś tego przyczyna.
Jeśli chciałabyś dowiedzieć się więcej, zapraszam Cię do kursu Naturalnie Cykliczna, który stworzyłam z myślą o przekazaniu kobietom wszystkiego, czego powinnyśmy się nauczyć w szkołach. W tym kursie dowiesz się jak żyć w zgodzie ze swoją prawdziwą naturą. Dzięki kursowi prawdziwie zrozumiesz cykl miesiączkowy i jego potrzeby. Będziesz wiedziała, jak odżywiać się, śledzić cykl, ruszać się, organizować, planować posiłki, jeść, żyć tak, żebyś czuła się dobrze ze swoją cyklicznością.
Kim jestem?
Cześć, mam na imię Kasia i pomagam kobietom osiągnąć równowagę
hormonalną – tj. zrozumieć swoje hormony i działać w zgodzie z nimi.
Obecne standardy tzw. leczenia (maskowania objawów) zaburzeń
hormonalnych u kobiet, nie adresują ich przyczyny. Z gabinetów
ginekologicznych, endokrynologicznych, kobiety wychodzą często
przerażone, pełne obaw, z poczuciem jakby został na nie wydany
wyrok i że “tak już musi być, taka Pani uroda”. Być może też tego
doświadczyłaś? Jeśli tak… przykro mi.
Tymczasem problemy hormonalne są problemami, które DA SIĘ
rozwiązać, adresując ich przyczynę. Nawet jeśli wydaje Ci się, że
jesteś “beznadziejnym przypadkiem”.
W materiałach, które tworzę dla kobiet – łączę wiedzę, którą zdobyłam
jako mgr farmacji, lic. dietetyczka kliniczna, Holistic Coach czy
w trakcie certyfikacji na Functional Medicine Practicioner. Pomagam
z dystansem spojrzeć na swoje problemy, przeanalizować sytuację,
wziąć odpowiedzialność za swoje zdrowie i stawiać świadome,
spokojne kroki, dzięki którym kobiety osiągają równowagę
hormonalną w naturalny sposób.