3 proste tipy na ból miesiączkowy

Sposoby na ból miesiączkowy

Każda kobieta zasługuje i może mieć bezbolesną miesiączkę.
Tylko jak możesz wpłynąć na ból miesiączkowy?

Być może usłyszałaś, że jedynym skutecznym rozwiązaniem na ból miesiączkowy są tabletki antykoncepcyjne, albo otrzymałaś radę "po ciąży wszystko minie". To nie są skuteczne metody. Ból miesiączkowy to zwykle objaw poważniejszej przyczyny źródłowej, którą warto zaadresować.

Czy Ciebie również dotyczy ból miesiączkowy?

Być może się jeszcze nie znamy i tego nie wiesz, ale ja również doświadczyłam koszmarnie bolesnych miesiączek. To tego stopnia, że co miesiąc miałam kilka godzin wyciętych z życia. Dlatego w tym odcinku podcastu chcę Ci powiedzieć, że ja również tam byłam i mogę Ci pomóc wyjść z bolesnych miesiączek. Poznasz 3 sprawdzone sposoby na ból miesiączkowy. Dodatkowo dowiesz się również co może być prawdziwą przyczyną bolesnych miesiączek. Przesłuchaj tego odcinka podcastu i spraw by ból miesiączkowy nie był już Twoim problemem.

Ból miesiączkowy nie jest czymś normlanym i wydaje mi się, że trzeba zacząć mówić o tym głośno. Ból miesiączkowy jest zbyt często normalizowany. Bolesne miesiączki nie są dodatkiem do kobiecego ciała jako, że kobiety mają cykl miesiączkowy. Ból miesiączkowy utrudniający normlane funkcjonowanie nie powinien mieć miejsca. Jako osoba, która co miesiąc wymiotowała na zmianę z biegunkami, czując się koszmarnie. Teraz po tych doświadczeniach będąc w miejscu gdzie czuję się dobrze podczas miesiączki. Mam jeszcze większą świadomość jak duży to może być problem, ale taki który da się rozwiązać. Bolesne miesiączki są objawem problemów hormonalnych i mogą być znakiem czegoś poważnego. 

Jakie są dwa główne rodzaje bolesnych miesiączek?

Ważne jest to, aby zwrócić uwagę kiedy zaczyna się u Ciebie ból miesiączkowy. Czy jest to:

  • w momencie rozpoczęcia miesiączki, co może oznaczać ból miesiączkowy związany z stanem zapalnym w endometrium
  • dwa tygodnie, tydzień lub kilka dni przed miesiączką, co może być związane z niskim poziomem progesteronu albo z jego niedostępnością

3 sposoby na ból miesiączkowy

1. sposób, surowa marchewka

Jednym z problemów powodujących ból miesiączkowy są estrogeny. Nawet jeśli wyniki badań krwi wskazują, że masz ich zbyt mało lub są w normie, ponieważ estrogeny mogą kumulować się w tkankach. Estrogeny są jednymi z potencjalnie najbardziej problematycznych hormonów. W większości przypadków występuje problem z ich nadmiarem. Powodując objawy przewagi estrogenowej i jednym z nich jest ból miesiączkowy. 
Estrogeny musimy eliminować, ponieważ produkujemy je cały czas w ciągu całego cyklu miesiączkowego.
Surowa marchewka zawiera specyficzny błonnik, który wiąże estrogeny i usprawnia wydalanie estrogenów z kałem. 
Co więcej, beta karoteny zawarte w marchewce pobudzają produkcję żółci, z którą estrogeny wędrują z wątroby do jelit.
Dodatkowo marchewka ma w sobie substancje przeciwbakteryjne, które zmniejszają stany zapalne w jelitach co korzystnie wpływa na eliminację estrogenów. 

Co ważne, marchewka musi być surowa i stosowana regularnie, najlepiej codziennie 🙂

2. sposób, dobre podpaski i tampony

Co to znaczy dobre podpaski, tampony? Czyli takie, które nie są wybielane chlorem, a są zrobione z naturalnej organicznej bawełny. 
Jest to ważne ze względu na to, że te wszystkie dodatkowe substancje zawarte w standardowych pięknie pachnących podpaskach w ten sposób mają kontakt z Twoją błoną śluzową pochwy. Natomiast błona śluzowa chłonie wszystko jak gąbka i doskonale przyswoi te substancje, których nie chcemy w swoim organizmie. 
Dlaczego? Ponieważ działają one analogiczne do estrogenów. Przy czym nazywane są ksenoestrogenami, czyli obce estrogeny, które zawsze mają złe działanie na nasz organizm. Działają silnie prozapalnie, zwiększają ryzyko nowotworów estrogenozależnych, mogą zaburzać mikrobiotę pochwy, zwiększają ryzyko infekcji intymnych i upławy oraz przede wszystkim mogą nasilać ból miesiączkowy. 

Stąd wybierając podpaski czy tampony warto zwrócić uwagę na skład i kupować produkty dobrej jakości. 

3. sposób, stosowanie magnezu

Magnez sprawdzi się przy każdym zaburzeniu hormonalnym, szczególnie na ból miesiączkowy. Ponieważ bez magnezu żadna komórka w naszym ciele nie jest w stanie dobrze funkcjonować. Co wiąże się z tym, że komórki nie pracują produktywnie. Oznacza to, że może się w nich pojawić dużo stanów zapalnych. Niedobór magnezu może się przyczynić do tego, że wszystkie procesy zachodzące w komórce nie zachodzą tak sprawnie jakby mogły. 
Jeśli nie mamy odpowiedniej ilości magnezu powstają wolne rodniki, które nasilają stany zapalne m.in. w endometrium, wykorzystanie progesteronu jest utrudnione, jakość owulacji jest słabasza, nasilony PMS. Wszystko to przyczynia się do zwiększonego bólu miesiączkowego. 
Magnez jest niezbędny dla każdej osoby żyjącej w XXI wieku. Ponieważ my go ciągle zużywamy. W ciągu pracy naszych komórek, ale także w pogoni naszego życia.
Co ważne, dieta może być niewystarczającym źródłem magnezu w dzisiejszych czasach.

Te wszytskie wyżej wymionone sposóby mogą zdziałać cuda! Zastosowanie się do tych rad może Ci dać wspaniały efekt, ale nie musi...

Co jeśli zastosujesz się do tych rad, ale nie przyniesie Ci to spodziewanego efektu? Te rzeczy mogą zadziałać natomiast nic nie zastąpi znalezienia prawdziwego źródła bólu miesiączkowego. Warto się zastanowić co nasila bolesność konkretnie Twoich miesiączek. 
Diagnostyka jest bardzo ważna. Ponieważ przyczyny bólu miesiączkowego mogą być bardzo różne. 
Poza wskazanymi sposobami ważne jest działanie na innych płaszczyznach. Dobrze jest dopasować rozwiązania, które pomogą Ci wyjść z bolesnych miesiączek indywidualnie. 
Ból miesiączkowy jest objawem głębszego problemu hormonalnego, który naprawdę warto zaadresować. Pomocny w tym może być dla Ciebie kurs Co jest nie tak z moimi hormonami? Poznasz w nim 4 kroki, które są niezbędne w odrywaniu przyczyny problemów hormonalnych. Dzięki zawartej w kursie strategii analizy stanu zdrowia będziesz w stanie odkryć swoją przyczynę bólu miesiączkowego.

Jednocześnie te 4 kroki pomogą Ci ruszyć do przodu, ponieważ znając przyczynę bolesnych miesiączek droga do równowagi hormonalnej jest już prosta. Dodatkowo poprzez udział w kursie będziesz wiedziała co robić dalej i jak działać.

Mam nadzieję, że te informacje na temat bólu miesiączkowego były dla Ciebie bardzo pomocne i są dla Ciebie znakiem, że jesteś w stanie doprowadzić się do mementu gdzie miesiączka nie jest dla Ciebie koszmarem. Będę Ci bardzo wdzięczna za podzielenie się Twoimi odczuciami po wysłuchaniu tego odcinka w komentarzu na Instagramie lub pozostawiając serduszko, ponieważ będzie to dla mnie znak, że tu jesteś i korzystasz z treści jakie dla Ciebie tworzę.
Do usłyszenia! 

Kim jestem?

Cześć, mam na imię Kasia i pomagam kobietom osiągnąć równowagę
hormonalną – tj. zrozumieć swoje hormony i działać w zgodzie z nimi.
Obecne standardy tzw. leczenia (maskowania objawów) zaburzeń
hormonalnych u kobiet, nie adresują ich przyczyny. Z gabinetów
ginekologicznych, endokrynologicznych, kobiety wychodzą często
przerażone, pełne obaw, z poczuciem jakby został na nie wydany
wyrok i że “tak już musi być, taka Pani uroda”. Być może też tego
doświadczyłaś? Jeśli tak… przykro mi.
Tymczasem problemy hormonalne są problemami, które DA SIĘ
rozwiązać, adresując ich przyczynę. Nawet jeśli wydaje Ci się, że
jesteś “beznadziejnym przypadkiem”.
W materiałach, które tworzę dla kobiet – łączę wiedzę, którą zdobyłam
jako mgr farmacji, lic. dietetyczka kliniczna, Holistic Coach czy
w trakcie certyfikacji na Functional Medicine Practicioner. Pomagam
z dystansem spojrzeć na swoje problemy, przeanalizować sytuację,
wziąć odpowiedzialność za swoje zdrowie i stawiać świadome,
spokojne kroki, dzięki którym kobiety osiągają równowagę
hormonalną w naturalny sposób.