Jak i dlaczego warto znaleźć przyczynę zaburzeń hormonalnych?
Układ hormonalny jest skomplikowanym “systemem”, który reguluje działanie organizmu. Zaburzenia hormonalne u kobiet przyczyniają się do zachwiania tej równowagi. Dlaczego warto znaleźć przyczynę zaburzeń hormonalnych? Tego dowiesz się z poniższego artykuł.
Przyczyny zaburzeń hormonalnych
Zanim przejdziemy do odpowiedzi na tytułowe pytanie, chciałabym wspomnieć o najważniejszej rzeczy, jaką jest… znalezienie u siebie przyczyny zaburzeń hormonalnych. Pracując z kobietami, bardzo często słyszę takie pytania:
- “Hej Kasia, co polecisz na androgenizm?”
- “Hej Kasia, a jaka suplementacja będzie dobra w PCOS?”
- “Co jeśli nie mam miesiączki – jaki suplement powinnam brać?”
- “Jaką witaminę polecisz mi, na zajście w ciążę, bo staram się już od roku?”.
I oczywiście udzielam odpowiedzi na ten temat, jednak zawsze, ale to zawsze podkreślam, że głównym czynnikiem dochodzenia do równowagi hormonalnej są… zmiany. Zmiana zaczyna się w nas. W naszym sposobie odżywiania, podejściu do regeneracji, czy w stosowaniu suplementów. Oczywiście są leki, które regularnie stosowane zmienią Twoje samopoczucie, jednak działają one objawowo.
Adresatem jest przyczyna
Tak, dobrze czytasz 🙂 W momencie podjęcia decyzji o powrocie do równowagi hormonalnej, powinna przyświecać Ci jedna myśl – przyczyna jest moją wskazówką. Dlaczego?
Ustalenie przyczyny i świadome adresowanie rozwiązań pomoże Ci w pełni zapanować nad Twoim zdrowiem. Wiele leków i suplementów niestety tylko wycisza i łagodzi objawy, a nie rozprawia się z przyczyną tego stanu. Często zdarza się tak, że po odstawieniu leków, wiele kobiet wraca do punktu wyjścia. Aby tego uniknąć najpierw poszukujemy przyczyny i wszystkie rozwiązania kierujemy pod jej adres.
W tym miejscu muszę podkreślić, że wszystkie podejmowane działania są Twoją decyzją. Jeśli uważasz, że leki, które stosujesz sprawdzają się dużo lepiej niż suplementy – masz do tego prawo. Pamiętaj jednak, proszę, o skutkach ubocznych.
Świetnym przykładem jest tutaj np. stosowanie Niepokalanka na Hiperprolaktynemię. Zamiast stosowania Bromokryptyny, która ma dużo większe skutki uboczne, wdraża się Niepokalanka. Badania pokazują że ich skuteczność jest mniej więcej taka sama, więc suplementacją można naprawdę osiągnąć genialne efekty.
Stan zapalny
Stany zapalne w dużej mierzy wywoływane są przez przewlekły stres. Przy przewlekłym stresie, w organizmie pojawia się niedobór magnezu. Uzupełniając ten magnez i wysypiając się, zadziałamy dużo skuteczniej na przyczynę problemu, niż stosując np. Kwasy Omega 3, które działają przeciwzapalnie i będą jedynie wyciszać objawy.
Znalezienie głównego źródła problemu wpłynie także na Twój psychiczny komfort i spokój psychiczny.
Jak znaleźć przyczynę zaburzeń hormonalnych?
W pierwszym kroku warto zrobić badania i je skrupulatnie przeanalizować. Bardzo często może okazać się, że jest konieczne skorzystanie z pomocy specjalisty. W swoich webinarach przekazuję wskazówki, które pomogą Ci przeanalizować swoje wyniki badań.
Jednak poza wynikami badań, równie ważnym czynnikiem ustalenia przyczyny jest analiza Twojej historii zdrowia.
Przygotowałam dla Ciebie ćwiczenie, które pomoże Ci ustalić przyczynę Twoich problemów.
Weź kartkę i długopis. Narysuj długą kreskę i potraktuj ją jako swoją oś czasu.
Na tej osi zaznacz wszystkie ważne wydarzenia z Twojego dotychczasowego życia. Rozpisując oś weź pod uwagę ważne wydarzenia w rodzinie, przebyte choroby, hospitalizacje, sytuacje stresowe, problemy rodzinne, diety, odchudzanie itp.
Dobrze byłoby wypisać wszystkie wydarzenia wraz z datami – oczywiście chronologicznie.
Tworząc oś – pozwalasz sobie zerknąć na to wszystko z dystansem. Takie zderzenie się z rzeczywistością umożliwi Ci nazwanie sobie emocji.
Po stworzeniu tej osi, weź głęboki oddech i odpowiedz sobie na pytanie: Kiedy ostatnio czułam się dobrze? Koniecznie zaznacz odpowiedź 🙂 Rozmieszczenie wszystkich życiowych wydarzeń na kartce papieru ułatwi Ci namierzenie momentu, kiedy tak naprawdę zaczęły się Twoje problemy hormonalne.
Zaburzenia a czas
Warto podkreślić, że duża zmiana nie wpływa od razu na organizm. Wiele problemów hormonalnych pojawia się dopiero po latach. Natomiast w kontekście zaburzeń cyklu miesiączkowego jest tak, że u części Kobiet zmiany w zaburzeniach cyklu miesiączkowego pojawiają się kilka miesięcy później.
Ciekawostka:
Pęcherzyki jajnikowe dojrzewają średnio ok. 100 dni.
Pamiętaj proszę, że wdrożenie korzystnych zmian również odbywa się w czasie. Większe efekty możesz dostrzec dopiero po 3-4 miesiącach.
Wiele Kobiet często mówi, że zaburzenia są uwarunkowane genetycznie. I oczywiście tak jest. Jednak, aby jakiś gen uległ aktywacji potrzeba naszych działań, a dokładnie warunków jakie stwarzasz swojemu organizmowi. Jeśli w Twoim najbliższym otoczeniu np. Twoja mama i siostra nie mają problemów hormonalnych, Ty możesz odetchnąć spokojnie. To jest dobra wiadomość, ponieważ masz duże szanse żyć tak, jak one, a zaburzenia wprowadzić w remisję.
Poczucie winy
Być może w tym momencie, w Twojej głowie kłębią się myśli, że mogłaś zrobić coś lepiej, inaczej, dokładniej. Masz do tego prawo i nie ma w tym nic dziwnego, jednak uważam, że każda z nas w danym momencie życia robi to, co uważa za najlepsze dla siebie. Wierzę, że w zgodzie ze sobą, swoją wiedzą i zasobami podjęłaś najsłuszniejszą decyzję, jaką mogłaś podjąć w tamtym momencie. Nie wpychaj się w poczucie winy!
Jeśli jednak masz problem, by uwolnić się od tych myśli – polecam metodę EFT. Jest świetna w uwalnianiu emocji.
Patrz w przyszłość – bądź tu i teraz
Chciałabym, abyś czytając ten artykuł zrozumiała, że najważniejsze jest bycie tu i teraz. Znalezienie przyczyny jest niesamowicie ważne, ale jeszcze ważniejsze jest skuteczne wdrażanie rozwiązań. Wracanie do przeszłości i biczowanie się za popełnione błędy jest najgorszym z możliwych rozwiązań.
Zastanów się, co teraz możesz zrobić i jak na tym skorzysta Twoja równowaga hormonalna. Zrób to w zgodzie ze sobą.
Trzymam za Ciebie kciuki!
Kasia